Merit Positions

List of Position Holders in Benazir Bhutto Shaheed Youth Development Program Phase II.


2010 MERIT LIST
S.NO. STUDENT'S NAME FATHER'S NAME POSITION CENTER NAME
1. Laila Zaki Ansari Muhammad Zaki 1st Rose Beauty Parlour & Training Center, KARACHI.
2. Tanzeela Sarafarz Khan 2nd Rose Beauty Parlour & Training Center, KARACHI.
3. Irfana Bibi Muhammad Ishaq 3rd Rose @ Fouzia & Saba Beauty Parlour, BENAZIRABAD.
4. Nyla Shahid Shahid Hussain 3rd Rose @ V.I.P. Beauty Parlour, LARKANA.


Merit Positions of Short Course Secured In Sindh Board of Technical Education Examinations.

Merit Positions Secured by Trainess In the Examinations all over Sindh.

MERIT LIST 2010
1ST TERM 2010
S.NO. STUDENT'S NAME FATHER'S NAME MERIT POSITION
1. Imrana Mubashir Muhammad Yasin 1st
2. Anjum Siddiqa Ghulam Muhammad 2nd
3. Sindhu Lakhani Devki Nandan 3rd
2nd TERM 2010
1. Sakina Muhammad Anwar 1st
2. Sana Yousuf Muhammad Yousuf 2nd
3. Ismat Bashir Muhammad Mustaqeem 3rd
3rd TERM 2010
1. Shahzadi Ambreen Nasir Syed Hassan Abbas Naqvi 1st
2. Huma Sultan Muhammad Sultan 2nd
3. Nida Shahdat Hussain Raza Ali 3rd


MERIT LIST 2009
1ST TERM 2009
S.NO. STUDENT'S NAME FATHER'S NAME MERIT POSITION
1. Zaib un Nissa Abdul Ahad Abbasi 1st
2. Shehla Soomro Abbas Soomro 2nd
3. Shaheen Mirza Mirza Mubashir Ali 3rd
2nd TERM 2010
1. Beenish Imran Ejaz Ahmed 1st
2. Razia Sultana Qaisar Khan 2nd
3. Shazia Khursheed Khursheed Ahmed 3rd
3rd TERM 2010
1. Samreen Naz Mukhtar Hussain 1st
2. Hina Waseem Waseem Ahmed Baig 2nd
3. Huma Shakeel Muhammad Hanif 3rd


MERIT LIST 2008
1ST TERM 2008
S.NO. STUDENT'S NAME FATHER'S NAME MERIT POSITION
1. Rukhsana Jafri S. Fazal Abbas Jafri 1st
2. Shahida Mati ur Rehman 2nd
3. Zahida Parveen Muhammad Ishaq 3rd
2nd TERM 2008
1. Uzma Fawad M. Ahmed 1st
2. Shazia Qadri Ghulam Murtaza Qadri 2nd
3. Farkhanda Rukh M. Fazil Qureshi 3rd
3rd TERM 2008
1. Nuzhat Fatima Abdul Qadir 1st
2. Asma Zehra S. Zain ul Abad 2nd
3. Shumaila Razi Azeez ul Haque 3rd


MERIT LIST 2007
1ST TERM 2007
S.NO. STUDENT'S NAME FATHER'S NAME MERIT POSITION
1. Saima Maqsood Ikram Badar 1st
2. Anila Gul Ghulam Hussain 1st
3. Sarwat Saeed Syed Waladat Ali 2nd
4. Shazia Bano Abdul Momin 3rd
2nd TERM 2007
1. Mahjabeen M. Mushtaq 1st
2. Shama Javed Abdul Habib 2nd
3. Sheikh Shumaila Sheikh Ehsan Elahi 3rd
3rd TERM 2007
1. Aneela Jafri Qasim Hussain Jafri 1st
2. Sana Anwar Muhammad Anwar 2nd
3. Gulzar Naeem Shafiq Ahmed 3rd


MERIT LIST 2006
1ST TERM 2006
S.NO. STUDENT'S NAME FATHER'S NAME MERIT POSITION
1. Qurrat ul Ain Ghulam Safdar 1st
2. Mehnaz Iqbal Iqbal Hussain 2nd
3. Fawzia Shoaib M. Afzal Qureshi 3rd
2nd TERM 2006
1. Tehseen Iqbal Manzoor Iqbal 1st
2. Qudsia Junaid Junaid Hussain 2nd
3rd TERM 2006
1. Nida Zehra Basit Ali 1st
2. SLubna Basit Khan Abdul Basit Khan 2nd
3. GSeema Farooq Zaheer Uddin 3rd


MERIT LIST 2005
1ST TERM 2005
S.NO. STUDENT'S NAME FATHER'S NAME MERIT POSITION
1. Sidra Naeem Muhammad Naeem 1st
2. Syeda Samina Raza Syed Zaheer Abbas 2nd
3. Humaira Khan Noushad Ali Khan 3rd
2nd TERM 2005
1. Erum Muzaffar Muzaffar Ahmed Khan 1st
2. Shereen Abbas Muhammad Abbas 2nd
3. Shumaila Haji Muhammad Fayyaz 3rd
3rd TERM 2005
1. Seema Noor Syed Noor Ullah 1st
2. Ghazala Zawwar Zawwar Ahmed Khan 2nd
3. Maria Syed Syed Itrat Hussain 3rd


MERIT LIST 2004
2nd TERM 2004
S.NO. STUDENT'S NAME FATHER'S NAME MERIT POSITION
1. Aasia Karram Ali MKarram Ali 1st
2. Sadaf Mukhtar SMukhtar Ahsan Khan 2nd
3. Saleha Ather NAther Mamnnan 3rd
3rd TERM 2004
1. Afia Masroor Abdul Wadood 1st
2. Faiza Ikram Ikram Uddin 2nd
3. Nasrin Qasem Zahi Muhammad Hassan 3rd